سبد خرید
راهنمای خرید
 

اگر تا به حال فضای موردنظرتان را به سیستم‌های نظارتی مجهز نکرده‌اید و اطلاعات زیادی از دوربین‌های مداربسته ندارید، باید بدانید برای این کار به موارد زیر نیاز دارید:
دوربین مداربسته، دستگاه ضبط و پخش، هارد، کابل، اتصالات، آداپتور و لوازم جانبی
نکته قابل توجه این است که هیچ کدامیک از این موارد به تنهایی کارایی خاصی ندارند و قرار گرفتن آنها در کنار همدیگر، نیازهای شما را به عنوان یک سیستم نظارتی برای فضای موردنظرتان، برآورده می‌کند.
با ما همراه باشید تا هر کدام از موارد فوق را با هم بررسی کنیم:
۱- دوربین مداربسته: دوربین مداربسته به دو نوع دیجیتال و اچ دی تقسیم می‌شود. به دوربین مداربسته با تکنولوژی اچ دی، در برند هایلوک و هایک ویژن، توربو اچ دی گفته می شود. تکنولوژی دیجیتال هم به طور کلی، همان تکنولوژی تحت شبکه است که به آن آی پی هم می‌گویند. همچنین به دوربین مداربسته نگرون، نیکسون و برندهای مشابه، ای اچ دی، گفته می‌شود. نکته قابل توجهی که باید در خرید دوربین مداربسته به آن دقت کنید، کیفیت و وضح تصویر است که در تکنولوژی ای اچ دی حدود ۲۰ درصد پایین تر از تکنولوژی موجود در دوربین مداربسته هایلوک و هایک ویژن است و طبیعی است که دوربین مداربسته با تکنولوژی ای چی دی، ارزان‌تر باشد.
اگر فضای موردنظر شما، نیاز به دوربین مداربسته برای نظارت ودید کلی دارد و حداقل نور در محیط شما موجود است، دوربین مداربسته ۲ مگاپیکسل یا دوربین مداربسته ۳ میگاپیکسل هایلوک پیشنهاد می‌شود.اگر انتظار شما از تصویر، دیدن جزئیات از فواصل بیشتر از ۵ متر است، دوربین مداربسته ۴ مگاپیکسل به بالا پیشنهاد می‌شود. اگر به دنبال تجهیز دفتر محل کار خود هستید، می توانید یکی از پکیج های زیر را انتخاب کنید:
دستگاه هایلوک ۲۰۴Q-k1
دوربین مداربسته هایلوک T120-M
یا
دستگاه هایک ویژن ۷۲۰۴HQHI-K1
دوربین مداربسته هایک ویژن ۵۶F1T-IT1
یا
دستگاه نگرون CA-A702A-4H3
دوربین مداربسته نگرون CA-320
یا
دستگاه نیکسون
دوربین مداربسته نیکسون
همچنین این پکیج ها برای پارکینگ، کتابخانه، ساختمان، فروشگاه، سوله و فضاهای مشابه، مناسب است.
اگر دنبال دوربین مداربسته با وضوح بالا و کیفیت بالا هستید، از دوربین مداربسته تحت شبکه یا همان آی پی استفاده کنید که به هیچ وجه افت تصویر ندارد و از قابلیت زوم کردن برای دیدن جزئیات برخوردار است. این دوربین مداربسته بیشتر در طلافروشی و صرافی کاربرد دارد.

۲- دستگاه:
پس از انتخاب دوربین مداربسته، می‌توانید دستگاه موردنظر خود را انتخاب کنید. اگر دوربین مداربسته شما، از تکنولوژی اچ دی بهره می برد، باید دستگاه شما هم دی وی آر توربو اچ دی باشد. اگر دوربین مداربسته تحت شبکه انتخاب کردید، دستگاه ان وی آر، مناسب شماست. تعداد کانال های دستگاه هم مستقیما به تعداد دوربین مداربسته شما بستگی دارد و به هیچ وجه نمیتوانید از دستگاهی استفاده کنید که تعداد کانال هایش کمتر از تعداد دوربین مداربسته انتخابی شما باشد.

۳- هارد:
انتخاب هارد، به میزان انتظار شما از زمان ذخیره سازی اطلاعات بر روی دستگاه مرتبط بستگی دارد. برای مثال اگر از ۴ دوربین مداربسته استفاده می کنید، یک هارد با حجم یک ترابایت برای ذخیره سازی یک ماه مناسب است. یا اگر از ۸ دوربین مداربسته استفاده می کنید، یک هارد با حجم ۲ ترابایت برای ذخیره سازی یک ماه پیشنهاد می شود.به همین شکل، حجم هارد انتخابی شما، با تعداد دوربین مداربسته و میزان انتظار شما از زمان ذخیره سازی اطلاعات، رابطه مستقیم دارد.

۴- کابل:
اگر سیستم دوربین مداربسته شما اچ دی باشد، باید از کابل آر جی که همان کابل تصویر است استفاده کنید و برق دوربین مداربسته را از طریق کابل برق تامین کنید. کابل مورداستفاده در سیستم دوربین مداربسته اچ دی به دو صورت ترکیبی و جدا تقسیم می شود. کابل ترکیبی شامل برق و آرجی ۵۹ با هم است و معولا برای مسافت های تا ۱۰۰ متر استفاده می شود. برای مسافت های بیشتر از کابل جدا آرجی ۵۹ برای تصویر استفاده می شود و برق هم جداگانه از نزدیک ترین راه تامین می‌شود. برای سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه هم از کابل شبکه که به دو صورت کت ۶ و کت ۵ است، استفاده می شود.

۵- آداپتور: به طور میانگین هر دوربین مداربسته بین ۱ تا ۲ آمپر استفاده می‌کند و با توجه به اینکه ولتاژ مورداستفاده در دوربین ۱۲ ولت است، از طریق آداپتور برق ۲۲۰ ولت را به ۱۲ ولت تبدیل کرده و آمپر مورد نیاز دوربین مداربسته را تامین می کند. برای مثال اگر در سیستم دوربین مداربسته خود از ۶ دوربین مداربسته استفاده می‌کنید، یک آداپتور مرکزی ۱۲ ولت ۱۵ آمپر یا ۶ عدد آداپتور ۱۲ ولت ۲ آمپر به صورت جدا مناسب کار شماست.

۶- اتصالات: به سوکت اتصال بین دوربین مداربسته و کابل تصویر آرجی ۵۹ و همچنین کابل تصویر به دستگاه، بی ان سی گفته می شود که به ۳ نوع پیچی، پرسی و لحیمی تقسیم بندی می‌شود. بنابراین برای هر دوربین به ۲ سوکت بی ان سی، یکی برای اتصال به دوربین مداربسته و دیگری برای اتصال به دستگاه نیاز است. همچنین اگر از آداپتور مرکزی استفاده می‌کنید، برای اتصال کابل برق به دوربین از سیم آداپتوری استفاده می‌شود. برای مثال اگر سیستم دوربین مداربسته شما شامل ۴ دوربین مداربسته است، از یک منبع تغذیه مرکزی ۱۵ آمپر استفاده کنید و برای اتصالات از ۸ عدد بی ان سی و ۴ عدد سیم آداپتوری استفاده کنید.

۷- لوازم جانبی:
لوازم جانبی بستگی به شرایط و فضای نصب شما دارد. اگر کابل کشی شما در محیط بیرونی است یا از کنار کابل فشار قوی عبور می کند، بهتر است برای کاهش نویز و حفاظت از کابل در مقابل عوامل خارجی مثل باران، گرد و غبار و تابش خورشید از فلکسی استفاده کنید.
فلکسی در سایزهای مختلف وجود دارد که هرچه نمره فلکسی بیشتر باشد قطر داخلی آن بیشتر و درنتیجه تعداد کابل بیشتری داخل آن قرار می گیرد.
لوازم جانبی دیگری که باید با آن آشنا شوید، داکت است. داکت برای زیبایی در نمای بیرونی کابل کشی استفاده می شود که معمولا اگر محیط شما دارای سقف کاذب نیست، از داکت استفاده می کنیم.
مورد دیگر در لوازم جانبی، رک استکه به محفظه‌ای فلزی گفته می شود که دستگاه و متعلقات سیستم در آن قرار می گیرد. اگر مرتب بودن مکان دستگاه و متعلقات آن برای شما اهمیت دارد، از رک استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید از دسترسی همگان به دستگاه شما جلوگیری شود، حتما از رک استفاده کنید.
علاوه بر این موارد، برد صدا در خرید سیستم امنیتی یک مورد مهم محسوب می شود که شما را با آن آشنا میکنیم. تعداد کانال های صدایی که دستگاه شما پشتیبانی می کند، قابل اتصال به برد صداست. برد صدا مانند یک دوربین مداربسته جدا کابل کشی و وصل می شود. معمولا هر برد صدا، برای یک محیط داخلی ۲۰ متر مربع مناسب است.
مورد آخر در لوازم جانبی باکس است. اگر از منبع تغذیه جدا برای هردوربین مداربسته استفاده می کنید، برای منظم بودن و زیبایی، یک باکس در کنار دوربین مداربسته بگذارید که آداپتور در داخل آن قرار می گیرد.